Kimlik Tekilleştirme ve Erişim Yönetimi

KimLock Kimlik ve Erişim Yönetimi Yazılımı(Identity and Access Management)

Uygulamalarınızı, kullanıcılarınızı ve dizinlerinizi bağlayın, yönetin ve güvenliğini sağlayın

BT ve güvenlik ekiplerinin son kullanıcı verimliliğini en üst düzeye çıkarmasına, şirket verilerini korumasına ve dijital bir çalışma alanına geçmesine yardımcı olan birleşik bir kimlik, erişim, uygulama ve uç nokta yönetimi platformudur.

Yerli, güvenli, esnek ve kullanımı kolay kimlik çözümü; kuruluşların kullanmakta olduğu uygulama erişimlerini tekilleştirir Single Sign-On vb. yöntemlerle benzersiz oturum yönetimini sağlar. Birleşik kimlik sayesinde, çalışanlar tüm uygulamalarına tek bir girişle (Tek Oturum Açma) erişebilirler. Uygulamalar bütünlüğünü sağlar. Merkeze konuşlandırılır, diğer yazılımlarınız KimLock’tan beslenir, yetkilendirme süreçlerini üzerine alarak uçtan uca güvenli bağlantı sağlar. SSO, SAML, WebServis entegrasyonlarımızla bir çok global uygulamaları kullanma imkanı sağlar.  Public ve Private  bölgenizde bulunan sunucularınızla şifreli haberleşir. Oturum açmak için KimLock providerlik yapar. (Örneğin Google mailinize girerken kullanıcı adı ve şifrenizin google yerine LDAP yada Active Directory de saklanmasını sağlayabilirsiniz.)

Kurumsal düzeydeki işletmeler ve kuruluşlara birleşik bir erişim yönetimi platformu tasarlanmasını, geliştirilmesini ve kuruma özel web tabanlı bir kimlik ve erişim yönetimi sağlayıcılığı yapar.

Tek Giriş Noktası

Kullanıcıların artık bir e-tablodaki şifreleri saklaması ve yönetmesi veya bunları post-it notlarına yazması gerekmiyor. KimLock’le giriş yaptıktan sonra, uygulama kataloğu aracılığıyla yüzlerce uygulamaya erişebilirler. KimLock ayrıca tüm uygulamalar için tek bir giriş noktası sağlayan kurumların web tabanlı uygulamalarıyla bütünleşir.

Sağlam Güvenlik Politikaları

Kuruluşlar, kullanıcıların daha iyi güvenlik sağlayan şifrelerini düzenli olarak sıfırlamasını gerektiren politikalar belirleyebilir. KimLock ile kullanıcılar Password Generator ile kolayca güçlü şifreler oluşturabilir ve uygulayabilirler. şifreleri açıklamadan iş ortakları ve ajanslarla uygulamaları kolayca paylaşabilir.

Sağlam Uygulama Yönetimi

Denetim Sınıfları sayesinde, yöneticiler, kullanıcıların ekleyebileceği uygulamalar hakkında görünürlük kazanır ve bunları kontrol eder. Uygulamalar kullanıcılar, gruplar veya kuruluş birimleri tarafından kısıtlanabilir. Uygulama yönetimi, kullanıcıları güçlendiren ve BT üzerindeki yükü azaltan BT departmanının dışına devredilebilir.

Tüm Kişileri Tek Merkezden Yönetme

Dağıtık yapıda bulunan organizasyonlarda giriş çıkış, bilgi kirliliği, sürekli değişen adresler, telefonlar, soyadları, gibi bilgileri rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Dizin Entegrasyonu

Active Directory Entegrasyonu ile toplu kullanıcı oluşturma, şifre değişikliği, dizin oluşturma, diğer uygulamalarla hesap eşleştirme, yetkilendirme işlemleri yapılabilir.
Gmail Hesapları oluşturma, Diğer servislerle eşleştirme, yetkilendirme, şifre atama, grup yönetimi, kullanıcı hesabı tekilleştirme işlemleri yapılabilir. (Yandex, Zimbra, Ldap, vb. mevcut)
Tek Kullanıcı adı ve şifre ile çoklu oturum açma, Ad Hesabı ile mail girişi, Personel Otomasyonu, ÖBS, Vb uygulamalara erişim imkanı oluşturur. Uygulamalar üzerindeki yetkilendirme ile kullanıcıların hangi uygulamara erişimi olacağını grup ve kullanıcı bazlı atama,Tek Panelden Şifre ve izin yönetimi

Kolay Kullanım

Hesap Oluşturma sırasında tüm kontroller yapılarak SMS ile bildirim yapılır. Mevcut hesaplarla karşılaştırılır, alternatif hesapadi önerir, Mernisten kimlik Doğrulaması yapabilir, Birim Ağacından kişinin Personel Otomasyonundan bilgileri çekilebilir, Opsiyon olarak Gmail hesabının açılıp açılmayacağı seçilir, Email hesap adı saklı tutulur. Senkronizasyonlarla hesaplar tekilleştirilir.

KimLock Hakkında

Uygulamamız Kurumsal Kurum ve Şirketler için önceliklendirilmiştir. İşletmeye göre değişiklik gösretebilen uygulamamız genel tanımı ile kurum içindeki diğer uygulamaların erişimlerinin denetimi, kullanıcı adı ve şifrelerinin doğrulamaları, fazlalık ve unutulan şifrelerin sistemden atılması, şifrelerin güvenlik politikalarına göre harf biçim, uzunluk gibi değişiklilik zorunlulukları, ayrılan personellere ait yada benzeri durumlar için açılan hesapların temizlenmesi süreçlerini otomatik yönetmekle beraber, uygulamalar arasında tek bir kullanıcı adı ve şifre ile dolaşmaları, erişim sağlamalarını kolaylaştıran tekilleştirme yöntemidir. Tekrar tekrar oturum açmanızı gerektirmez.

KimLock Ürün Sınıfı ve Standartları

Güvenlik Onayı Biçimlendirme Yöntemidir, taraflar arasında, özellikle bir kimlik sağlayıcısı ile hizmet sağlayıcısı arasında kimlik doğrulama ve yetkilendirme verilerinin değişimi için kullanılır. Örneğin SAML,

Kimlik sağlayıcıların (IdP) yetkilendirme bilgilerini hizmet sağlayıcılara (SP) geçirmesine olanak tanınır. Bu jargonun anlamı, birçok farklı web sitesinde oturum açmak için bir dizi kimlik bilgisi kullanabilmenizdir. Kullanıcı başına bir girişi yönetmek, e-posta, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı, Active Directory vb. İçin ayrı girişleri yönetmekten çok daha kolaydır.

Genel tabirle  Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama; Bir kullanıcının kimliğinin kimlik doğrulaması ile bir hizmeti kullanma yetkisi arasındaki bağlantıdır.

<?php echo pulse_output(); ?>

Kısaca Neler Yapar?

Kullanıcıların bu durumdan zarar görmeleri her geçen gün artmaktadır. Kolay şifreler hızla ele geçirilebilmektedir. Diğer taraftan sistem yöneticileri çoklu uygulamalarda birden fazla kullanıcı adı ve şifresi olan personelleri takip etmek zorunda ve işe giriş ve çıkış yaptıkları sırada erişim bilgilerini silmeli veya yeni hesap açmaları gerekmektedir. Buda gün geçtikçe silinmeyen ancak artık kullanılmayan erişim bilgilerinin erişime ve saldırıya açık elverişli bir ortam sunmaktadır. Ancak kullanılan uygulamalar kimlik denetimini, erişim bilgilerini tek bir yerden tek bir kullanıcı adı ve şifresi ile yapabilmeleri hem idareci hem de personel açısından kolaylıklar sunduğu gibi çoklu doğrulama yaparak kullanıcının kendisi olduğundan da sistem emin olabilecektir. Gün geçtikçe işlerimizi kolaylaştıran yazılım sayıları da artmaktadır.

Takibini yapabildiğimiz geriye dönük arşivlere bakabildiğimiz, işletmelerde personelin durumunu, üniversiteler için öğrencilerin notlarını takip edebilen ve dahasını sayabileceğimiz uygulamalar çevremizde uygun yerlerde kullanılmaktadır. Ancak ne kadar çok uygulama kullanmak zorunda kalırsak o kadar kullanıcı adı ve şifre ezberlemek ve her biri için ayrı ayrı giriş yapmamızı gerektiren durumlar oluşmaktadır. Projede hizmete sunulacak servislerin en önde geleni ise 2FA çok faktörlü kimlik doğrulamasıdır. Aynı anda birden çok oturum açma sınırlaması koyulabilmektedir. Erişim denetimi sırasında doğrulanan kişisel bilgiler kimlik paylaşım sistemi üzerinden T.C. Kimlik ile doğrulanarak izin verilebilir. Ayrıca SMS le gönderilen kod doğrulaması ile ikinci aşamada geçilebilmektedir. Bunların yanı sıra erişim denetiminde kullanıcıların tekil bilgileri ve şifreleri istenirse sistem üzerinde şifrelenerek saklanır.

Veri tabanı üzerinden bilgiler çözülmek istenilse dahi okunabilir veriye ulaşılamayacaktır. İstenirse mevcutta kullanılan LDAP, ya da Active Directory üzerinden kimlik bilgileri doğrulanmasına aracılık edilebilmektedir.

Mobile Uygulaması ile kimlik doğrulaması sırasında telefonunuza gelen doğrulama kodu ile  oturum açma işlemini sürdürebilirsiniz.

<?php echo pulse_output(); ?>

Siber Küme Üyesi

Siber Güvenlik Kümelenmesi‘nde  4 adet Yazılım Ürünleri ile ülkemizde yerli yazılım üretici sınıfında gelişim göstermektedir. KimLock ürünümüz de Siber Kümelenme Ürün Hizmet Kataloğunda yerini almıştır.

Siber Kümelenme Ürün Hizmet Eğitim Kataloğu

Modüler Özellikler

 • Kurum ve İşletmeye Özel Logo
 • SSO destekli uygulama entegrasyonları
 • SSO Kimlik doğrulama servisleri
 • Active Directory Entegrasyonu ve Yönetimi
 • AD Organization Yönetimi(OU-DC)
 • Kurumsal Mail Yönetimi
 • Çoklu Dizin Desteği
 • Gmail-Yandex-Zimba-Open LDAP Entegrasyon
 • Kuruma Özel Uygulama Entegrasyonları
 • API Desteği
 • Grup Yönetimi
 • Politika Yönetimi
 • Oturum Yetkilendirme
 • Mail-SMS Bildirimleri
 • Auto Provizyon
 • Mobile MFA ve Mobile Doğrulama Uygulaması
Kimlik ve Erişim Yönetimini birden çok BT altyapısı ve yazılım platformunda evrensel olarak uygulamak, her kuruluş için büyük bir zorluktur. Günümüzde kullanıcılar, günlük işlerini başarıyla yapmak için, ihtiyaç duydukları bilgilere, hedef sistem veya uygulamadan bağımsız olarak, istedikleri zaman istedikleri yerden erişmeyi bekliyorlar. BT departmanları, kullanıcılar için bu erişimi sorunsuz hale getirmek için mücadele ediyor, ancak yine de kurumsal ve hükümetin dayattığı güvenlik ve gizlilik düzenlemelerine uyumu sürdürüyor.
 • GörevAraçlar
 • Kullanıcı kimliklerini yönetin IAM sistemleri kullanıcı kimliklerini yönetir. IAM kullanıcıları (çalışanlar gibi) oluşturmak değiştirmek ve silmek için kullanılan tek dizin olabilir. Veya Microsoft Active Directory gibi bir veya daha fazla başka dizinle entegre olabilir ve onlarla senkronize olabilir.
 • Kullanıcıların temel hazırlığını yapma / temel hazırlığını kaldırma Bir kullanıcı sisteme girdikten sonra BT'nin kullanıcıyı yetkilendirmesi gerekir; bu kullanıcının hangi uygulamalara kaynaklara vb. Erişebileceğini ve kullanıcının hangi erişim düzeyine (yönetici editör görüntüleyici vb.) Sahip olduğunu belirleme sürecidir. her öğeye. Her bireyin her kaynağa erişimini belirlemek zaman alıcı olacağından kimlik yönetimi sistemleri genellikle rol tabanlı erişim denetimine (RBAC) dayalı olarak tanımlanan ilkeler aracılığıyla provizyonu etkinleştirir. Kullanıcılara genellikle iş işlevine bağlı olarak bir veya daha fazla rol atanır ve bu rolün tanımlarına göre otomatik olarak erişim verilir. Kullanıcıların temel hazırlığını yapmak zaman alıcı olabileceği gibi erişim sahibi oldukları tüm uygulamalardan ve sistemlerden bunların temel hazırlığını kaldırmak zaman alıcı olabilir. Bir IAM sistemi bu süreci otomatikleştirir - bu hala erişimi olan eski çalışanlar ciddi bir güvenlik riski oluşturduğundan önemlidir.
 • Kullanıcıların kimliğini doğrulama IAM sistemleri kullanıcı erişim istediğinde bir kullanıcının kimliğini doğrulama görevini yerine getirir. Günümüzde güvenli kimlik doğrulama çok faktörlü kimlik doğrulama ve tercihen uyarlamalı kimlik doğrulama anlamına gelmektedir .
 • Kullanıcıları yetkilendirme Kullanıcının kimliğini doğruladıktan sonra IAM sistemi kullanıcının yetkilendirmesine bağlı olarak gerektiğinde belirli uygulamalara ve kaynaklara erişim için kullanıcıyı yetkilendirir.
 • Raporlama IAM sistemleri kuruluşların düzenlemelere uygunluğunu kanıtlamasına olası güvenlik risklerini belirlemesine ve IAM ve güvenlik süreçlerini iyileştirmesine yardımcı olan raporlar sağlar .
 • Tek seferlik Oturum Tek Oturum Açma tüm kimlik yönetimi sistemlerinin bir bileşeni değildir ancak en iyilerinin bir bileşenidir. SSO her seferinde oturum açmak veya birçok farklı şifreyi hatırlamak zorunda kalmadan ihtiyaç duydukları kaynaklara erişmelerini daha hızlı ve daha kolay hale getirerek güvenliği artırır ve kullanıcıların daha üretken olmasını sağlar.

KimLock Teknik Özellikleri

Proje Bazlı Esnek Yöntemler

 • Active Directory ’ye entegre olabilme ve yönetme.
 • Active Directory Organizational Unit, Domain Controller desteğ
 • Active Directory Entegrasyonu ile toplu kullanıcı oluşturma, şifre değişikliği,
 • Dizin oluşturma, diğer uygulamalarla hesap eşleştirme, yetkilendirme işlemleri
 • Kurumsal mail yönetimi açma silme, resetleme
 • Çoklu dizin desteği sağ
 • OpenLDAP’a entegre olabilmeli ve yönetebilme yeteneği
 • OpenLDAP üzerinde OU, DC, desteği
 • OpenLDAP ağacını web uygulama üzerinde gösterebilme
 • OpenLDAP entegrasyonu ile toplu kullanıcı oluşturma, şifre değişikliği, dizin oluşturma,
 • Diğer uygulamalarla hesap eşleştirme, yetkilendirme işlemleri, Hesapları oluşturma
 • Diğer servislerle eşleştirme, yetkilendirme, şifre atama, grup yönetimi,
 • Kullanıcı hesabı tekilleştirme işlemleri
 • Kuruma özel geliştirilmiş olan uygulamalar KimLock’a entegre edilebilir.
 • API desteği; Kullanıcı doğrulama, Birim ağacı sağlama hizmeti
 • Uygulama Tanımlama ve oturum açma yetkilendirmesi
 • Grup ve politika yönetimi hizmeti
 • Uygulamalar üzerindeki yetkilendirme ile kullanıcıların hangi uygulamalara erişimi olacağını grup ve kullanıcı bazlı atama
 • Mail ve SMS bildirim özelliği ile hesap oluşturma bildirim yapabilir
 • Tek Panelden Şifre ve izin yönetimi
 • MERNİS sisteminden kimlik doğrulaması
 • Kuruluşların bulut ve yerel uygulamaları ile SAML entegrasyonu
 • Yetkisiz oturum açmalarını önleme
 • Uygulamaları ve bilgileri güvende tutmak maksadıyla çok faktörlü kimlik doğrulama
 • KimLock bünyesinde password generator ile güçlü şifre politikası,
 • Şifre oluşturabilmeli, oluşturulan şifrelerin düzenli olarak sıfırlama
 • Gsuite ile entegrasyonu.
 • KimLock yönetim paneli üzerinden grup ya da mail kutusu açabilmeli
 • Kurum ağacı oluşturularak kullanıcı hesapları tekilleştirme
 • Mail ve mail grup listeleri panel üzerinden diğer hesaplarla otomatik eşleştirme
 • KimLock ldap, active directory, simple saml, single sign on destekler
 • İşletmeye özel login ve Logo atama
 • KimLock Şifre ve kimlik bilgilerini Active Directory üzerinden doğrulama
 • Oturum açma ekranında kullanıcılar T.C. kimlik numaraları ile giriş
 • 2 Dil Desteği sağlar
 • Birçok kez başarısız oturum açma talepleri sonrasında robot doğrulaması
 • Şifre değiştirme veya şifresini resetleme kullanıcıdan email, T.C. kimlik cep telefonu ile doğrulama
 • Kullanıcı verileri active directory veya OpenLdap da saklama
 • Kullanıcının login olmak istediği uygulama için bilgilerin tekil yolla doğrulanması,
 • Uygulama entegre olacak sistemlerle, saml, ldap, web servis ve api desteği
 • KimLock üzerinde yönetici paneli
 • Yönetici Paneli anlık olarak mevcut açılan email,active directory hesap raporu
 • Yapısal birim ve buna bağlı birim sayısı, oluşturulmuş olan mail gurubu sayısı, kullanılmayan eposta sayısı
 • Email hesaplarında posta türü. Personel, öğrenci, diğer eposta sayıları raporlaması
 • Yapısal birim ağacı menüsünde Kuruma ait kurum ağacı ve altında barındırılan ve active directory ile entegre yapısal birimler altında kullanıcılar gö Kullanım kolaylığı sağlar. İçerik dinamik olarak değişir.
 • Personel listesinde Kullanıcı Tam adı, eposta adresi, T.C. kimlik numarası, yapısal birime üye ağaç bilgisi, kullanıcının türü, oluşturma tarihi, kurumdan ayrılan kullanıcının son otomatik silinme tarihi gibi bilgiler listelenebilir
 • Yeni kullanıcı ekranında yöneticiden kullanıcıya ait; active directory adı, kullanıcı türü, birinci eposta adresi, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, Adı, Soyadı, Cep telefonu, cinsiyeti, Kurum sicil numarası, Fakülte/MYO bölüm, unvan, adresi ülke şehir, posta kodu, faks, aktif pasif durumu bilgileri doldurulabilir.
 • Yeni kullanıcı oluşturulurken kullanıcının cep telefonuna rastgele üretilen ve şifre karmaşık yapısında bilgiler sms olarak gönderme
 • Yönetici isterse kullanıcıya kendisi yeni bir şifre atayabilir. Bu atama kullanıcıya sms ile gönderme
 • Diğer kullanıcılar menüsünde yeni kullanıcı listesinde Ağ yazıcı, Ana Omurga, Diğer Network ürünü, IP kamera, Kablosuz dağıtıcı, server kategorilerinde kullanıcı oluş Bu hesap bir kişi ile ilişkilendirilebilir. (T.C. kimlik)
 • Yönetici yeni mail gurubu oluşturulabilmeli ve mail grubu otomatik olarak entegre edilmiş mail sunucuda (GMAİL, yandex) üzerinde hesaplar oluşturulabilir
 • Entegre edilecek uygulamalar uygulama adı, bağlantı ip adresi, kullanıcı adı ve şifre, gibi bilgiler ile doğrulanabilir
 • Kullanıcıya ait son 3 parola şifrelenerek tutulur ve kullanıcıdan en son 3 parola değişikliğinin tekrar uygulanması engellenir
 • Kullanıcı parola karmaşık yapıda oluşturması zorunlu tutulur
 • GMAİL üzerinden kullanıcı adı ve şifresini değiştirme isteyen kullanıcıya otomatik olarak kimlik ara yüzü
 • Kullanıcı domain e üye bilgisayarı üzerinden şifresini değiştirmesi durumunda otomatik olarak tüm uygulama ve servislerde (GMAİL, vb.,) erişim bilgileri değiş Sistemin active directory entegre olmasından dolayı bu değişiklik için uygulamada bir değişiklik yapılması gerekmez
 • Kimlik doğrulama ekranına erişimleri ip bazlı kısıtlama
 • Yönetici ekranına girişler SMS le doğrulama yapılarak izin verilir
 • KimLock üzerinde Politika ayarları yapılabilir
 • KimLock üzerinde kullanıcı parola hash geçmişi tutulur, Parolalar karmaşık parola ilkesi ile üretilir.

Bazı Müşterilerimiz

Ürün Ekran Görüntüleri

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA)

Kimlock ile kuruluşlar, yetkisiz oturum açmalarını önlemek, uygulamaları ve bilgileri güvende tutmak için çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanabilir. Yöneticiler, kullanıcıların Yerli Yazılım KimLock ile oturum açtıklarında MFA’yı kullanmasını gerektiren ayrıntılı politikalar belirleyebilir.

Marta Teknoloji | KimLock Çok Faktörlü Kimlik Yönetim Yazılımı