Network Danışmanlık ve Bakım Hizmetleri

Uzman olduğumuz alanlarda sertifikalı, tecrübeli ve iş disiplinine sahip profesyonel insan kaynağı ile uçtan uca BT operasyonlarınıza katma değerli hizmetleri ile destek vermektedir.

Network Danışmanlık Hizmeti

Günümüz ticari yapılarında, bilgi sistemlerinin temel yapı taşı sayılan bilgisayar ağları tartışmasız olarak belki de en önemli unsuru oluşturmaktadır. Bu gün hemen hemen hiç bir işletmede bilgisayarlar sadece kendi başlarına çalışan cihazlar olarak kullanılmamakta, diğer bilgisayarlarla veri iletişimini tüm yönleri ile kullanmaktadırlar.

Elbette ki bilgi sistemlerinizin bu en önemli unsurunu gerek planlarken, gerek yönetirken gerekse revize ederken çok dikkatli ve yerinde seçimlerin olması gerektiği apaçık ortadadır. Bilgisayar ağlarının ilk defa yaygınlaşmaya başladığı dönemlerdeki basit yapılar ve bileşenler çoktan ortadan kalkmış yerine, daha performanslı, daha kompleks yapıları destekleyen, daha izlenebilir ve yönetilebilir, daha koruma amaçlı vb kriterlerde bileşenler gelmiştir. Bu durum da klasik bir yaklaşımla bugünkü bilgisayar ağlarında kayda değer bir başarıyı elde etmenin son derece güç ve maliyetli olduğu anlamına gelmektedir.

Marta Teknoloji kurulduğu günden bu yana öncelikli olarak bilgisayar ağları konusunda hep üst düzey ve katma değer içeren hizmetleri bilinçli ve kitabına uygun bir şekilde uzmanlaşmayı ve uzmanlığını korumayı hep başarmıştır. Gerek bu konularda alınan sayısız eğitim ve sertifikalar, gerekse elde edilmiş bulunan çok değerli bilgi birikimi ve tecrübe Nevosis size bilgisayar ağları konusunda ideal bir danışman haline getirmektedir.

Network danışmanlığı olarak adlandırdığımız bu hizmet kapsamında, bilgisayar ağlarınızın alt yapılarını oluşturan bileşenlere dair;

Router hizmetleri ve implementasyonu
VoIP cihazları hizmetleri ve implementasyonu
Switch ve VLAN (Virtual Local Area Network) hizmetleri ve implementasyonu
Fiber, UTP kablolama ve iyileştirme hizmetleri
Indoor ve/veya outdoor Wireless (Kablosuz Ağlar) Networking hizmetleri ve implementasyonu
Kiralık hatlar, ATM, SDH ve komple WAN hizmetleri ve implementasyonu
VoIP (Voice Over IP) hizmetleri ve implementasyonu
VPN hizmetleri
Video Konfrans hizmetleri

Bakım Anlaşmaları

Kurumların başarılı olabilmelerini sağlayacak üretkenlik ve iletişim yeteneklerini sağlayan bilgisayar ağları artık en önemli unsurlar haline geldi. Büyüyen işletmeler, kurumlar ve servis sağlayıcılar için ses, görüntü, veri aktarımı ve depolamayı tek, uçtan uca akıllı bir ağ üzerinde birleştiren ölçeklenebilir ağlar kurabilmek önem taşımaktadır. Tüm iletişimin tek bir altyapı üzerinden yapılması maliyetlerin azalması, üretkenliğin ve verimliliğin artması, ayrı ağ kullanımının getirdiği karmaşanın ortadan kalkması ve ölçeklenebilirlik gibi çeşitli avantajlar sunar. Bilgisayar ağlarının en önemli bileşenlerinden birisi olan anahtarlar (Switches), ağ üzerindeki bileşenleri birbirine bağlamak, verilerin varış noktalarına ulaşabilmeleri için yol göstermek, düşük ve yüksek yoğunluklu verilerin kolayca aktarılması için kullanılır. Anahtarlar sundukları ileri çoklu hizmetler ve uygulamalar sayesinde birden fazla ağa ihtiyaç duyulmasını ortadan kaldırır.

Günümüzde büyüyen işletmelerde çalışanların verimli olabilmeleri için işbirliği yapmaları ve iletişimlerinin mükemmel olması gerekiyor. Doğru LAN altyapısı çalışanların hızlı ve güvenli bir şekilde iletişim kurabilmelerini sağlar. Anahtarlama donanınımının Kablosuz yerel ağ, IP Telefon ve gerçek zamanlı iletişim desteğine sahip olması maliyetlerin düşmesi açısından çok önemlidir.

READ MORE

Swicth Router Kurulumları

Ne tür önlemler alırsanız alın, yeni çıkan teknolojiler karşısında bu önlemlerin tekrar gözden geçirilmesi ve yenilenmesi gerekir. Bu yüzden networkünüzün emniyeti satın alınan cihaz veya programlara değil, oluşturacağınız “Network Güvenlik Politikasına” bağlıdır. Firmamız kurumsal olarak bu tür politikaların oluşturulabilmesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

READ MORE

Network Hata İzleme

Bir networkün dış dünya ile bağlantısı router cihazları üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden, kötü niyetli saldırılara karşı önlem alınacak ilk nokta dış dünya ile bağlantıyı gerçekleştiren bu cihazlardır. Bazı cihazlar network güvenliğini sağlayıcı firewall imkanları içermektedir. Firmamız firewall cihazlarının satışını yaptığı gibi, bunların müşteri ihtiyaçları doğrultusunda konfigürasyonunda da başarılı çözümler sunmaktadır.

Virtual Private Network (VPN) Çözümleri

Internet kullanımının yaygınlığı ister istemez yaşam şeklimizi değiştirdi. İş yaparken daha önce kullandığımız metodların çoğu artık Internet’e taşındı. Kurumlar artık ulusal ya da uluslar arası çapta “kapalı devre” network bağlantılarından vazgeçip daha hesaplı bir taşıyıcı ortamı olan halka açık Internet’i nasıl değerlendirebileceğini araştırmaya başladı. İletişimin sağlanması için kaçınılmaz hale gelen Internet üzerinden haberleşmenin tek sakıncası ise güvenlik. Güvenlik gerek transfer edilen bilgilerin gizliliği gerekse kurumsal ortama yabancıların erişememesi açısından önemli. Günümüzde bu güvenlik VPN sayesinde mümkün kılınmaktadır. VPN sayesinde iki uç arasında geçen konuşmalar halka açık Internet ortamı üzerinden şifreli olarak taşınmaktadır. InVPN (sanal özel ağ) kullanıcıların merkez -ofis merkez-gezici kullanıcı arasında internet üzerinden bir köprü oluşturarak dosya ve yazıcı paylaşımı, veri tabanına ya da muhasebe kayıtlarına bilgi girişleri ya da erişimi gibi uygulamaları güvenli olarak çalıştırmaları amacıyla oluşturulur.ISP tarafından sağlanan MPLS teknolojisinin uygulandığı Sanal Ağ hizmeti sayesinde şirketinizin yurt çapındaki tüm birim ve şubeleriyle hatta iş ortaklarınızla en uygun, ekonomik ve güvenli şekilde iletişim kurabilirsiniz. Aynı anda ağınızdaki tüm bilgisayarlar ile veri alışverişinde bulunarak ayrıca ödediğiniz iletişim masraflarından kurtulur, şirket işlerinizi daha hızlı ve MPLS-VPN aracılığı ile daha güvenli yürütürsünüz. İsterseniz merkeze ınternet çıkışı sağlayarak, coğrafi uzaklıktaki birim ve şubeleriniz dahil tüm kullanıcılar ile bu çıkışı paylaşır, böylece daha fazla kullanım imkanı ve daha ekonomik ınternet erişimi sağlamış olursunuz

READ MORE

Bakım ve Güncelleme

Server, Router ve Firewall Servisi

İşletmenize ait Server makinelerinizin, buna bağlı router ile bunların üzerinde çalışan güvenlik duvarlarının kurulması, yüklenmesi, güncellenmesi ve bunların gerekli konfigürasyonlarının yapılması. Bu hizmet ile server makinenizin diğer kullanıcılar veya router arasındaki fiber optik veya network kablolamasının yapılması, tüm client makinelerin kurulumu ve çalışır vaziyette tüm sistemin teslimi yapılabilmektedir.

VPN Çözümleri

VPN (Virtual Private Network) Çözümleri*

Birbirinden farklı noktalarda bulunan 2 ayrı işyeri veya çözüm ortağınız arasında Sanal Özel Ağ (VPN) oluşturabilirsiniz. Bu işlemin sonucunda masa üzerinizdeki ağ komşularından diğer uçtaki bilgisayara erişebilir, yazılımları, yazıcıları hatta fakslarınızı bile paylaştırabilirisiniz. Kullandığınız yazılımlara dünyanın her yerinden ulaşabilirsiniz. 2 noktaya bağlıyacağımız cihaz ile yatırım maliyeti çok düşük olarak kalıcı çözümler elde edebilirsiniz.  VPN hizmetimiz yazılım üzerinden ve/veya  donanım tabanlı karşılıklı 2 cihaz arasında statik ip üzerinden köprüleme yapılarak çalışmaktadır.

Sunucu Yedekleme

Yedekleme için Nas (Yedekleme Ünitesi) cihazıda sisteme dahil edilmelidir. Bu yedekleme cihazı üzerinde açılan alanlar üzerinde her bir kullanıcıya özel yer açılarak bilgilerin buraya yedeklenmesi sağlanır. Bu alanları kullanıcı ve istenilen kişiler dışında kimse görememektedir. Ortak bir alan açılarak tüm kullanıcıların dosya paylaşımı bu cihazlar üzerinde daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Güvenlik Duvarı Ve Yapılandırma

Güvenlik Duvarı sizi hem dış tehditlerden korumak hem iç iş verimini arttırmak için tasarlanmış Server kadar gerekli bir cihazdır. Dışarıdan gelen tehditleri özel yazılımları sayesinde sisteminize zarar vermeden kontrol altına alıp güvenli bir ortam sağlamaktadır. İnternet akışını kontrol altına alıp daha hızlı bir internet kullanmanızı sağlar. Bir çok firmanın sorunu olarak gördüğü personelin iş dışında internet üzerinde gereksiz vakit geçirmesidir. Facebook ,Youtube, Twitter vb. sitelerde iş yapmaktan çok vakitlerini gereksiz olarak harcamaktalardır. Bu cihaz sayesinde bu tür siteleri yasaklayabilirsiniz.

Sunucu ve Switch Ağ Yapılandırması

Sağlam bir sistem oluşturmak Network yapısının iyi olması gerekmektedir. Kablolama sistemi 5 yılda yenilenmelidir. Kablo olarak Cat 6 kullanılmalıdır. Kablolama yapılırken dışarıda kablo bırakılmamalıdır. Network sonlandırmaya dikkat edilmedir. Kablolar sonlandırma yapılırken Patch Panel üzerinde sonlandırılıp daha sonra Switch e bağlanmalıdır.
Bu sistemlerin bir arada Kabin içinde bir sistem odasında bulunması gerekmektedir. Bu oda da soğutma sistemi olması gerekmektedir. Nasıl bir sisteme ihtiyacınız var? Alt yapınız nasıl ? Sizin için en iyi sistemi belirlemek için yerinizde görüşmeye gelebilir; uzman ekibimiz uygun sistem çalışması yaparak size sunmaktayız.

Bakım Destek Anlaşmaları

Müşterilerimize ürün veya proje bazında SLA servis anlaşmaları yapmaktadır. Satın aldığınız ürünler için veya tamamen üründen bağımsız teknik destek anlaşması yapabilirsiniz. Bakım ve Destek anlaşmalarımız öncesinde servis seviyesini belirlemek için Gizlilik Sözleşmesi imzalanmasını talep edebilirsiniz.

Standart Servis Seviyeleri

Tanımlı standart Servis Seviyelerimiz ile Bakım ve Destek hizmeti alacağınız işin kritiklik durumuna göre uygun servis seviyesini seçebilirsiniz.

Bunların dışında bir servis destek anlaşması ihtiyacınız varsa veya mevcut kriterler size uymuyorsa, dinamik olarak kendi SLA anlaşma seviyenizi belirleyebilirsiniz. Bu servis seviyeleri standart seviyeler olup müşteri bazında iş sürecine, sistem sayısına, görev kritik uygulama desteği gibi değişkenlere bağlı olarak farklı servis seviyeleri tanımlanabilir.

SEVİYE 1

2 Saat içinde İlgili Atama
3 Saat içinde İlk Müdahale
5×9 Gün/Saat
Aylık 5 Maksimum Çağrı *

SEVİYE 2

2 Saat içinde İlgili Atama
2 Saat içinde İlk Müdahale
5×12 Gün/Saat
Aylık 12 Maksimum Çağrı *

SEVİYE 3

1 Saat içinde İlgili Atama
2 Saat içinde İlk Müdahale
7×24 Gün/Saat
Limitsiz Çağrı

SEVİYE 4

1 Yerinde Personel
Anında İlk Müdahale

Destek ve Bakım Anlaşmaları için Lütfen iletişime geçiniz.

Marta Teknoloji  A.Ş 2020 – Bakım Destek Ekibi

Marta Technology | Network Consulting Service